Народният представител Мая Манолова с питане до министър Вежди Рашидов за съдбата на джамията "Фатих Мехмед" в Кюстендил. „На заседание на Министерски съвет, проведено в Кюстендил на 21 март 2012 г., съобщихте, че няма възможност за предоставяне на средства за Регионалния исторически музей за 2013 г., но джамията „Фетих Мехмед”, която е в центъра на Кюстендил, ще бъде номинирана за световен културен паметник в списъка на ЮНЕСКО. Тази новина предизвика разнопосочни реакции на кюстендилската общественост”, посочи Манолова. „Кюстендилци се питат дали от хилядолетната история на града именно джамията е най-ценното наследство. С не по-малко основание за културен паметник може да бъде предложена колекцията от картини на Владимир Димитров – Майстора”, каза Манолова. Тя попита какви са вижданията на министъра за реставрацията на църквата и какви средства ще бъдат вложени. 

Министър Вежди Рашидов заяви, че джамията е недвижима културна ценност. В момента тя е в критично състояние, вследствие на безстопанствено отношение. Има загуба на основни характеристики на сградата и понижаване на нейната културна ценност. Няма разработен и одобрен проект за реставрация и консервация на джамията „Фетих Мехмед” в град Кюстендил. Трябва да се проведат необходимите процедури. Практическата работа по обекта ще се реализира от 2013 г. до 2016 г. Това каза министърът на културата Вежди Рашидов в отговор на въпрос на депутата от Коалиция за България Мая Манолова относно реставрацията на джамията „Фетих Мехмед” в град Кюстендил
Министерството на култура търси алтернатива за финансирането на реставрацията на джамията. Към момента няма разработен и одобрен проект за реставрация и консервация на джамията „Фетих Мехмед” в град Кюстендил. Трябва да се проведат необходимите процедури. Практическата работа по обекта ще се реализира от 2013 г. до 2016 г. Финансирането ще се осигури от турската страна. След 5 години един обект на културното наследство ще бъде реставриран и интегриран в съвременния живот на града, каза министърът. Той допълни, че турската страна финансира реставрацията на българската църква „Св. Стефан” в Истанбул. „Харесвам Кюстендил и бих бил щастлив той да се превърне в един туристически център”, каза Рашидов. 
Той посочи, че историческият музей в Кюстендил не е на Министерството на културата, а на общината. „Аз съм загрижен за българските музеи. Нека собствениците да бъдат по-грижовни”, каза министърът. По отношение на това дали храмовете културни паметници трябва да бъдат действащи или не, Рашидов заяви, че това не е в правомощията на Министерството на културата. Към МС има Дирекцията по вероизповеданията, допълни той. 


Новини от Българска социалистическа партия

Фейсбук на БСП